Mnozí z vás možná o balančním kruhu nikdy neslyšeli. A to je škoda, protože se jedná o velmi jednoduchý nástroj, se kterým může každý čas od času pracovat. Lze jej využít na mapování života jako takového nebo dílčích pod-oblastí. Pokud byste jej na internetu hledali v angličtině, zadejte "balance wheel".
Než vysvětlím, jak se tvoří... K čemu vlastně slouží? K sebepoznání.
Graficky si do něj značíme spokojenost v různých oblastech života a uvědomujeme si tak, kde to pokulhává - kde se kolo výrazně vychyluje, a kde bychom potřebovali posílit. Byť nemusíme objevit nic převratného, vidět to před sebou je mnohdy převratné samo o sobě. Může nám jasně ukázat, co někdy spíš tušíme a nechceme si zcela připustit.
Jak si takový kruh načrtnout? Uděláte si několik soustředných kružnic (tj. kružnic se společným středem) - viz nákres. Nejčastěji to bývá 8-10.
Kruh pak rozdělíte na 4 a více výsečí podle toho, kolik oblastí si chcete zreflektovat. Pro začátek bych doporučila 4-8. Každou výseč pojmenujete a posléze si vyplníte od středu po okraj tolik částí, nakolik jste v dané oblasti spokojeni. Možná bude váš kruh spíše vyvážený, možná někde uvidíte výrazný nepoměr. Vizualizace je obecně velmi nápomocná v nastartování změn.
Spoustu našich nedostatků si sice uvědomujeme, ale dokud je nenapíšeme či nevidíme zvenku, může se zdát, že to vlastně není tak akutní. Psát a graficky znázorňovat, jak jsme na tom, nám může pomoci uvědomit si palčivost problému a získat motivaci ke startu s tím něco udělat.
Mně samotné před rokem balanční kruh pomohl uvědomit si velké nanaplnění v pracovní oblasti, a udělat tak v krátkém čase pár významných změn vedoucí k pocitu spokojenosti.
Jsem přesvědčena, že abychom mohli udělat změny a posunout se dál, musíme se nejprve poznat a zmapovat situaci, ve které se nacházíme.
Vytvořila jsem proto balanční kruh pro všechny učící se cizí jazyk a chtějíc se v tom zlepšovat. Obsahuje i návodné otázky k sebereflexi. Můžete si jej stáhnout zde.
Ať se daří! :-)
Comments