top of page
Writer's pictureZuzana

Jak si rozšiřovat slovní zásobu?

Záměrně neříkám "slovíčka", abych nepodporovala představu o učení osamocených slov na seznamu. Obvykle je třeba kontext.

V tomto příspěvku uvedu pár tipů na samostudium slovní zásoby a pokud máte v zásobě další strategie, já i budoucí čtenáři oceníme, když se o ně podělíte v komentáři pod příspěvkem.


Tip 1:

Učte se ideálně fráze a věty, tedy slova v alespoň minimálním kontextu.

Samozřejmě, zrovna u jednoznačných podstatných jmen typu sklep, vrabec a strop, to potřeba není. Tam bude stačit člen, bavíme-li se o většině evropských jazyků.

Nicméně, většina ostatní slovní zásoby nějaký ten kontext potřebuje.


Mnohá slovesa se pojí s předložkami (nejen v angličtině) a uděláte dobře, když se je naučíte rovnou a vyhnete se tak (špatným) odhadům a následnému přeučování chyb. Anebo k sobě předložku nepotřebují, zatímco v češtině ano. (Např. vejít do budovy - to enter a building).


Uvedu příklady ze slovníku na Seznamu, který považuji za nejlepší česko-anglický slovník online. Všimněte si fráze s předložkou (rely on sb/sth, addicted to) i bez (to enter sth).


U podstatných a přídavných jmen a sloves si můžete rozkliknout nabídku jiných tvarů a rovnou si uvědomit časování, minulé tvary, stupňování, množné číslo apod. To vše je součástí jednoho slovíčka. Chceme-li si tedy osvojit "jedno slovíčko", ve skutečnosti bychom se jich měli naučit rovnou několik, tedy vzít v potaz jeho další možné tvary.




Tip 2

Obraty si zapisujte, ideálně rukou. Z mnoha zdrojů jsem slyšela, že je věděcky prokázáno, že spojení ruka-mozek napomáhá zapamatování.

Pomáhá-li vám opakované psaní, dělejte to. U toho si to říkejte nahlas.


Všichni znají flashcards, kartičky. Praktická a účinná pomůcka! Už při jejich vytváření se učíte (zvlášť pokud se soustředíte) a fungují na základě aktivního vybavování. (Jak můžete pracovat s flashcards je samostatná kapitola, o které se brzy rozepíšu v samostatném příspěvku.)


Vypište si pár vět ze slovníků (většina jich uvádí příkladové věty). Načež vytvořte pár svých vět, takových, které byste sami využili.


Děláte-li si výpisky někde do sešitu nebo dokumentu, uveďte, odkud daný výraz čerpáte, ať si pak vzpomenete na ono video/článek/film/situaci. Zvýší se šance, že se vám vybaví kontext. A ten je velmi důležitý. Ne každá fráze se dá použít v každé situaci. Budete-li vědět, že výraz pochází ze sprostého rozhovoru mezi ganstry v akčním filmu, sníží se riziko, že ji pak nevhodně použijete třeba s váženým firemním klientem. A to se vyplatí, že!☺


Taktéž můžete využít AI k vytvoření příkladových vět. Nesetkala jsem se ještě s tím, že by Chat GPT dělal gramatické chyby. Pracujte i s různými úrovněmi formálnosti.

Zde vám ukážu jeho věty se slovesem "matter". První nástřel je mnohem formálnější než druhý, kdy jsem ho požádala o hovorovější jazyk.



Open AI - ChatGPT je i ve své verzi zdarma zdatný pomocník v psaní textů. Můžete se jej taktéž ptát ohledně slovní zásoby i gramatiky, popř. požádat o opravení textu. Když jsem psala úvod do newsletteru, nebyla si jistá výrazem "the winter is still dwelling" a odpověď nevygooglila, poradil takto:



Ano, občas se mýlí, ale z mé zkušenosti se to většinou netýká znalosti angličtiny. Umí samozřejmě i jiné jazyky, vyzkoušela jsem češtinu a španělštinu.

Můžete je využít i jako konverzačního partnera a trénovat mluvenou angličtinu, ale o tom už v jiném příspěvku.


Tip 3

Use it, or lose it. Znáte to, že? Chcete-li si cokoli osvojit (nebo aspoň zapamatovat), musíte to používat. Učením jazyků se živím 12 let a vypozorovala jsem, mimo jiné, že úspěšní studenti se snaží okamžitě používat slovo/frázi, kterou se chtějí naučit, v ústním či písemném projevu, a to opakovaně. Někdy z toho vznikají komické situace, někdy se to úplně nehodí, ale toto experimentování je nezbytným krokem k osvojení. Pokud vaše použití vyzní divně, z reakce to většinou poznáte a časem to vychytáte. Chyby jsou součástí procesu. Udělejte si ten proces hravý.

(Dodneška si pamatuji a jsou to vtipné historky, jak jsem kdysi ve španělštině prohlásila, že ráda snídám kaši s čápy, vyzvala přítele, ať přeskočíme nádobí a šla si koupit agresivní pásku. Slovíčka "švestky, plot a lepící páska" mi pak, navzdory podobnosti, o to víc uvízly v paměti, to mi věřte!☺)


Tip 4

Jste-li vizuální typ, zkuste si dělat doprovodné ilustrace a slovní zásobu mít v myšlenkových mapách. Seřazujte si výrazy dle různých kritérií, např. stejné téma, slovní druh, synonyma, antonyma, úroveň formálnosti,... nebo si je spojte s jistou situací.

Využijte barvy a ideálně v nich mějte systém (např. zelenou zvýrazňuji slovesa, oranžovou přídavná jména, červeně slang, modře neutrální výrazy apod.)

Kreativní slovník je dobrou ukázkou, jak se lze učit slovní zásobu, hle:



Tip 5

Další strategie úspěšných studentů je mluvit sám se sebou, nahlas. Když to nelze nahlas, zkuste aspoň v duchu. Několikrát během dne si zkuste pár vět přeložit, sesumírovat, co byste někomu o tom a onom řekli, vzpomenout si na slovíčka, která se snažíte se naučit,... Je to jen mentální návyk, žádný čas navíc.

Vyšší level je si nahrávat zprávy a pak je poslouchat a všímat si, jak doopravdy zním. Většinou se zevnitř slyšíme jinak (lépe). Není mnoho lidí, kteří by to dělali, ale funguje to opravdu velmi dobře. Jasně, můžete to být zprvu nepříjemný zážitek, ale časem si zvyknete. A hlavně - budete vědět, jak skutečně zníte. A s tím se dá pracovat.


Tip 6

Váš učební proces krystalizuje, kdy někomu jinému danou věc vysvětlujete. Mnohonásobně se zvyšuje šance na zapamatování, když jinému sdělujeme, co jsme se dozvěděli.


Tip 7

Spíte dobře a dost? Spánek je totiž základem pro paměť a funkční mysl. Nepodceňujte ho.

Dobře funguje i učení/opakování před spaním a po probuzení.


A to nejdůležitější na závěr!

K obsahu se průběžně vracejte. "Repetition is the mother of retention." (Opakování - matka moudrosti.)

Jak už bylo řečeno: "Use it, or lose it." Pokud to tedy aktivně nepoužíváte, je třeba si věci cyklicky opakovat. Ebbinghausova křivka zapomínání hovoří jasně - již v první hodině zapomeneme skoro polovinu. Proto je zkraje důležité mít co nejkratší intervaly opakování, abychom danou informaci neztratili. Tedy první den víckrát, pak denně, po týdnu příležitostně. Opakování nemusí zabrat mnoho času, důležité však je, abyste u toho byli aktivní - tedy nečetli jen seznam, ale snažili se si dané fráze nejprve vybavit (říci/napsat) a až poté zkontrolovat. Aktivní vybavování je totiž základ.


Čím delší časový úsek uplyne od učení a info je uložena už v dlouhodobé paměti, tím delší intervaly mezi opakování můžeme mít, aniž bychom o info přišli. Taktéž je dobré zvýšit šance na zapamatování smysluplným kontextem, vizuální oporou, opakovaným poslechem a opakováním slovíčka/věty.



I obsah toho článku brzy zapomenete, pokud techniky neuvedete do praxe.

Nuže, šup šup! Držím vám pěsti. ☺

Není snadné se k tomu dokopat a vydržet, já vím. Sama se neučím slovíčka tak často a efektivně, jak bych mohla. Máte-li v okolí někoho s podobným cílem (zlepšit se v jazyce, trénovat slovíčka), spojte síly a podporujte se. Zklamat sám sebe je většinou snazší než zklamat druhé. I to může být hnací motor.


0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page